sch_logo.png
Home > About RSS > Our Achievements > CCA Achievements 2017

CCA Achievements 2017

Sports

ATHLETICS

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
3RD VCA INVITATIONAL PRIMARY SCHOOLS RELAY CHAMPIONSHIPS 2017
4 X 200M 'D' GIRLSFOO XIN MIN JOLIE, 4 RESPECT - 5TH
NG JING LIN, 4 RESPECT - 5TH
TONG SHI RUI, 4 LEADERSHIP - 5TH
GOH ZHONG YI JOYVIS, 4 GENEROSITY - 5TH
CHEAH WAN TING DANA, 4 CARE - 5TH
4 X 200M 'D' BOYSVELTEN SOH JUNHAO, 4 INNOVATION - 5TH
TRISTAN LOH, 4 SERVICE - 5TH
ANG JYAN YUE, 4 GENEROSITY - 5TH
ALEXAVIER SIM HAN CEN, 4 RESPECT - 5TH
SOH JIEFENG, 4 LEADERSHIP - 5TH
 4 x 300M 'C' BOYS
JADENCE CHOI KE BING, 5 GENEROSITY - 6TH
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY - 6TH
SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP - 6TH
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 6TH
ANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 6TH  
4 X 300 'B' BOYS
ONG PING-HUI, ALDRIC, 6 LEADERSHIP - 5TH
JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 5TH
DARYL WOO GIN KYE, 6 LEADERSHIP - 5TH
KYLER TAN, 6 LEADERSHIP - 5TH
4 X 100M 'D' GIRLSWU TING WEI, 4 SERVICE - 4TH
TOH XINYI ISABEL, 4 GENEROSITY - 4TH
GOH ZHONG QING LOVIS, 4 LEADERSHIP - 4TH
NG RAXANE, 4 GENEROSITY - 4TH
GOH ZHONG YI JOYVIS, 4 GENEROSITY - 4TH
4 X 100M 'D' BOYSSIM YU CEN, 4 LEADERSHIP - 5TH
CHAN JING HAO, KYNAN, 4 SERVICE - 5TH
LUCAS WONG WEN XUAN, 4 RESPECT - 5TH
SOH JIEFENG, 4 LEADERSHIP - 5TH
TAY JINGWEN, 4 RESPECT - 5TH
4 X 100M 'C' BOYSJADENCE CHOI KE BING, 5 GENEROSITY - 7TH
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY - 7TH
SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP -7TH
ANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 7TH
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 7TH
4 X 100M 'B' BOYS
ONG PING-HUI, ALDRIC, 6 LEADERSHIP - 4TH
JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 4TH
DARYL WOO GIN KYE, 6 LEADERSHIP - 4TH
LIM JING RONG, 6 INNOVATION - 4TH
TOH KAI JIE ISAAC, 6 RESPECT - 4TH
MEDLEY RELAY 'D' GIRLS WU TING WEI, 4 SERVICE - 2ND
TOH XINYI ISABEL, 4 GENEROSITY - 2ND
CHEAH WANTING DANA, 4 CARE - 2ND
NG RAXANE, 4 GENEROSITY - 2ND 
MEDLEY RELAY 'D' BOYS
SOH JIEFENG, 4 LEADERSHIP - 6TH                           CHAN JING HAO, KYNAN, 4 SERVICE - 6TH               LUCAS WONG WEN XUAN, 4 RESPECT - 6TH           ZHENG JINGWEN, (TAY JINGWEN) 4 RESPECT - 6TH
MEDLEY RELAY 'C' BOYS
JADENCE CHOI KE BING, 5 GENEROSITY - 6TH
GLENDON ONG SENG YU, 5 INNOVATION - 6TH
ANG JOVAN, 5 GENEORISITY - 6TH
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 6TH
MEDLEY RELAY 'B' BOYS
KYLER TAN, 6 LEADERSHIP - 7TH
TOH KAI JIE ISAAC, 6 RESPECT - 7TH
DARYL WOO GIN KYE, 6 LEADERSHIP - 7TH
LIM JING RONG, 6 INNOVATION - 7TH
SSP-SSA PRIMARY SCHOOLS INVITATIONAL TRACKS & FIELD MEET 2017

 60M - 'B' GIRLSONG ZEEN SHYANE, 6 RESPECT - 5TH
 60M - 'C' BOYSANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 8TH 
 600M HURDLES - 'B' BOYSJOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 6TH 
 8 X 50M RELAY 'C' BOYS
JADENCE CHOI KE BING, 5 GENEROSITY - 8TH
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY - 8TH
SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP - 8TH
ANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 8TH 
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 8TH
GLENDON ONG SENG YU, 5 INNOVATION - 8TH
CHAN ZHENG HAO RICHARD, 5 CARE - 8TH
 8 X 50M RELAY - 'D' GIRLS
TOH XINYI ISABEL, 4 GENEROSITY - 5TH
CHEAH WAN TING DANA, 4 CARE - 5TH
NG RAXANNE, 4 GENEROSITY - 5TH
TONG SHI RUI, 4 LEADERSHIP - 5TH
GOH ZHONG WING LOVIS, 4 GENEROSITY - 5TH
GOH ZHONG YI JOYVIS, 4 GENEROSITY - 5TH
NG JING LIN - 4 RESPECT - 5TH
FOO XIN MIN JOLIE, 4 RESPECT - 5TH 
 SAA PRIMARY SCHOOLS RELAY 2017 
4 X 100M 'D' GIRLS 
WU TING WEI, 4 SERVICE - 1ST
TOH XINYI ISABEL, 4 GENEROSITY - 1ST
GOH ZHONG WING LOVIS, 4 LEADERSHIP - 1ST
NG RAXANE, 4 GENEROSITY - 1ST
GOH ZHONG YI JOYVIS, 4 GENEROSITY - 1ST 
 4 X 300M 'C' BOYS
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY - 4TH
GLENDON ONG SENG YU, 5 INNOVATION - 4TH
SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP - 4TH
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 4TH
ANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 4TH
 4 X 300M 'B' BOYS
NG KANG WEI JASON, 6 CARE - 4TH
JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 4TH
DARYL WOO GIN KYE, 6 LEADERSHIP - 4TH
LIM JING RONG, 6 INNOVATION - 4TH 
 4 X 100M 'D' BOYS
SIM YU CEN, 4 LEADERSHIP - 7TH
CHAN JING HAO, KYNAN, 4 SERVIVE - 7TH
LUCAS WONG WEN XUAN, 4 RESPECT - 7TH
SOH JIEFENG - 4 LEADERSHIP - 7TH
TAY JINGWEN, 4 RESPECT - 7TH
 4 X 100M 'C' BOYS
JADENCE CHOI KE BING, 5 GENEROSITY - 4TH
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY - 4TH
SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP - 4TH
ANG JOVAN, 5 GENEROSITY - 4TH
TOBIAS NEO HE JIE, 5 LEADERSHIP - 4TH 
 4 X 100M 'B' BOYS
ONG PING-HUI, ALDRIC, 6 LEADERSHIP - 5TH 
JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 5TH
DARYL WOO GIN KYE, 6 LEADERSHIP - 5TH
LIM JING RONG, 6 INNOVATION - 5TH
TOH KAI JIE ISAAC, 6 RESPECT - 5TH
 58TH NATIONAL PRIMARY SCHOOL TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS 2017 
600M (D GIRLS) 
TOH XINYI, ISABEL, 4 GENEROSITY - 2ND
WU TING WEI, 4 SERVICE - 1ST
100M HURDLES (B BOYS) JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION - 1ST 
 300M (D GIRLS)
WU TING WEI, 4 SERVICE - 3RD
TOH XINYI, ISABEL, 4 GENEROSITY - 2ND 
 200M (B GIRLS)ONG ZEEN SHYANE, 6 RESPECT - 7TH 
 SHOT PUT (B GIRLS)TAN SHI YA, LORNA, 6 GENEROSITY -6TH 
 4 X 100M RELAY - D GIRLS
GOH ZHONG QING LOVIS, 4 LEADERSHIP - 7TH
WU TING WEI, 4 SERVICE - 7TH
TOH XINYI, ISABEL, 4 GENEROSITY - 7TH
NG RAXANE, 4 GENEROSITY - 7TH
GOH ZHONG YI JOYVIS, 4 GENEROSITY - 7TH 
97TH VICTORIA INVITATIONAL RELAY 2017   
4 X 100M RELAY  SIM HONG EN, 5 LEADERSHIP, 4TH                     
TOH CHEN RONG, 5 GENEROSITY, 4TH               
ONG PING-HUI, ALDRIC, 6 LEADERSHIP, 4TH         
JOEI MAH ZHI WEN, 6 INNOVATION, 4TH










































































































































SPSSC SPORTSMANSHIP AWARDONG PING-HUI, ALDRIC, 6 LEADERSHIP
KELLAN TONG KERR MENG, 6 INNOVATION
ONG ZEEN SHYANE, 6 RESPECT
LIM WAN LING, 6 CARE






BADMINTON

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
EAST ZONE BADMINTON CHAMPIONSHIPS 2017

JUNIOR GIRLS
DEBBY BAN EN ROU, 4 LEADERSHIP - 3RD
SO HIN YU, 4 SERVICE - 3RD
WONG JING LING, 4 RESPECT - 3RD
DANIELLE BAN EN XUAN, 5 CARE - 3RD
KOH KEIRA, 5 CARE - 3RD
LAM CHI KI, DAISY, 5 CARE - 3RD
ALYAA LARASATI, 5 LEADERSHIP - 3RD
ONG XIN JIE, 5 SERVICE - 3RD
NICHOLE LIM SZE TONG, 5 GENEROSITY - 3RD
JUNIOR BOYSTOR CHIIN MIN, 4 CARE - 4TH
KIERAN LOW SUAN CHEE, 4 LEADERSHIP - 4TH
SHAYN TEO XIANG ZHE, 4 INNOVATION - 4TH
JORDAN WON TIAN YEW, 4 GENEROSITY - 4TH
KYREN LIM ZHI KAI, 5 CARE - 4TH
XIE YUXUAN, 5 CARE - 4TH
CHOW EN JIE JAMES, 5 INNOVATION - 4TH
DAMIEN LIM ZHENG YANG, 5 GENEROSITY - 4TH
RYAN PNG ZHENG YANG, 5 RESPECT - 4TH
TAN YI XUE, 5 RESPECT - 4TH
SENIOR GIRLSJADYN QUEK, 6 CARE - 4TH
LECIA LIM ZHI LE, 6 CARE - 4TH
POH SHILIN, 6 CARE - 4TH
NICHOLE YEO SHIN RHU, 6 CARE - 4TH
LIM ZHI QIN, XENA, 6 LEADERSHIP - 4TH
ANDREA TAN, 6 LEADERSHIP - 4TH
OH HUI NING CHLOE, 6 INNOVATION - 4TH
GERRIE PHUA LER QI, 6 RESPECT - 4TH
LIM XIN TONG, 6 GENEROSITY - 4TH

































SPSSC SPORTSMANSHIP AWARDDANIELLE BAN EN XUAN, 5 CARE                  
TAN YI XUE, 5 RESPECT                                
POH SHILIN, 6 CARE                                  
JAVOR NG JIAN HAO, 6 LEADERSHIP






BOWLING

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
NATIONAL AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 2017 - UNDER 12  
 ALL EVENTS UNDER 12 BOYSTOH PING TECK, ADAM , 6 LEADERSHIP
-17TH Position out of 113 BOYS 
ALL EVENTS UNDER 12 GIRLS LIM WAN LING, 6 CARE
-6TH Position out of 113 GIRLS 
MASTERS FINAL UNDER 12 BOYS TOH PING TECK, ADAM, 6 LEADERSHIP - 19TH  
 49TH SINGAPORE
INTERNATIONAL OPEN 2017
 
 UNDER 12 GIRLSLIM WAN LING, 6 CARE - 4TH
 MASTERS FINAL UNDER 12 GIRLSLIM WAN LING, 6 CARE - CHAMPION 
 16TH NATIONAL PRIMARY SCHOOLS TENPIN BOWLING CHAMPIONSHIPS 2017 
 DOUBLES EVENTS (JUNIOR BOYS) OWEN ANG EE HOW, 5 INNOVATION - 3RD
KEITH WONG HONGXUN, 5 GENEROSITY - 3RD 
ALL EVENTS (JUNIOR BOYS) OWEN ANG EE HOW, 5 INNOVATION - 7TH
 ALL EVENTS (JUNIOR GIRLS) KHOO CHI HIAN VANESSA, 5 LEADERSHIP - 8TH 
ALL EVENTS (SENIOR BOYS)SEAN GERARD CHIN YAN RONG, 6 CARE - 11TH
TOH PING TECH, ADAM, 6 LEADERSHIP -11TH
 ALL EVENTS (SENIOR GIRLS)LIM WAN LING, 6 CARE - 8TH 
OVERALL SCHOOLS (JUNIOR BOYS) CHONG YONG YU, 4 GENEROSITY - 4TH
OWEN ANG EE HOW, 5 INNOVATION - 4TH           TING YU CONG, 5 SERVICE - 4TH                  
KEITH WONG HONGXUN, 5 GENEROSITY -4TH
OVERALL SCHOOLS (SENIOR BOYS) SEAN GERARD CHIN YAN RONG, 6 CARE - 4TH   
TOH PING ECK, ADAM, 6 LEADERSHIP - 4TH      
KWEK PENG SUAN LEROY, 6 INNOVATION - 4TH
PEH WEN JUN, 6 RESPECT - 4TH
OVERALL SCHOOLS (JUNIOR GIRLS) LIEW YI XIN, VANESSA, 3 SERVICE - 5TH            
KHOO CHI HIAN VANESSA, 5 LEADERSHIP - 5TH
ENG YI HUI, 5 SERVICE - 5TH                               
NEO HUI ZHI JESLYN, 5 SERVICE - 5TH
 OVERALL SCHOOLS (SENIOR GIRLS)LIM WAN LING, 6 CARE - 4TH                               
LIEW YI XUAN CALISTA, 6 LEADERSHIP - 4TH   
NEO HUI XUAN, KELYN, 6 LEADERSHIP - 4TH      
FOO QIN XI, ASHLEY, 6 GENEROSITY -4TH
 NOVICE PRIMARY BOWLING 
CHALLENGE 2017
 
 LOWER DIVISION BOYS - DOUBLESTAN HONG KAI GAUTIER (CHEN HONGKAI), 
3 LEADERSHIP - 10TH
 LOWER DIVISION BOYS - ALL EVENTSTAN HONG KAI GAUTIER (CHEN HONGKAI), 
3 LEADERSHIP - 3RD
 LOWER DIVISION BOYS - MASTERS FINALTAN HONG KAI GAUTIER (CHEN HONGKAI), 
3 LEADERSHIP - 3RD
 LOWER DIVISION GIRLS - SINGLESLIEW YI XIN VANESSA, 3 SERVICE - 3RD
LOWER DIVISION GIRLS - ALL EVENTS LIEW YI XIN VANESSA, 3 SERVICE - 3RD























































TABLE TENNIS

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
SPSSC EAST ZONE TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS 2017
SENIOR GIRLS
WEI JIA YING, 6 LEADERSHIP - 3RD
CHLOE LIAN HUI XUAN, 6 LEADERSHIP - 3RD
KIKO TAN JING XUAN, 6 LEADERSHIP - 3RD
TAN RUI QI, 6 LEADERSHIP - 3RD
NGOH YI YUN, 6 LEADERSHIP - 3RD
JOLENE ANG YI XIN, 6 INNOVATION -3RD
SOH WAN QING JERLYN, 6 INNOVATION -3RD
STACIA MAH SIANG YEE, 6 INNOVATION -3RD
TAN LI YOU, 6 SERVICE - 3RD
WANG LI SHIH, 6 RESPECT - 3RD















WUSHU

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
13TH SPSSC PRIMARY SCHOOLS WUSHU CHAMPIONSHIPS
42 STYLE TAIJQUAN - SENIOR BOYSCADEN GOH DING EN, 6 GENEROSITY - 2ND 
32 STYLE TAIJIJIAN - SENIOR BOYS CADEN GOH DING EN, 6 GENEROSITY - 2ND 
NANQUAN - SENIOR BOYS FU CHUANZHI, 5 INNOVATION - 6TH
BROADSWORD - JUNIOR BOYS FU CHUANZHI, 5 INNOVATION - 3RD
5-DUAN BROADSWORD - JUNIOR GIRLS KOO SHI XUAN, 4 GENEROSITY - 5TH
3-DUAN CHANGQUAN - JUNIOR GIRLS KOO SHI XUAN, 4 GENEROSITY - 3RD
4-DUAN BROADSWORD - JUNIOR GIRLS LI LE XUAN BRENDA, 4 GENEROSITY - 8TH














SAILING

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
NATIONAL SCHOOL GAMES SAILING CHAMPIONSHIPS 2017
JUNIOR BOYS - GREEN FLEETJARREL KHOO YU FENG, 4 CARE, 4TH 






SWIMMING

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
58TH NATIONAL PRIMARY SCHOOL SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2017
D DIVISION BOYS 200 LC METER INDIVIDUAL MEDLEYCHAN YI XUAN JONATHAN - 4TH
D DIVISION BOYS 50 LC METER BACKSTROKECHAN YI XUAN JONATHAN - 5TH
C DIVISION BOYS 100 LC METER BREASTSTROKEKHOO SZE HAO, BRANDON GABRIEL - 5TH
C DIVISION BOYS 50 LC METER BREASTSTROKEKHOO SZE HAO, BRANDON GABRIEL - 5TH














TAEKWONDO

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
NATIONAL INTER-PRIMARY SCHOOL TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS
SENIOR DIVISION MALE POOM BELT
- UNDER 50KG
SEAN GERARD CHIN YAN RONG - 1ST







BROWNIES

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
10TH EAST DIVISION
BROWNIE REVEL 2017

GARDEN MASCOT COMPETITIONLEE XIN YI, 3 CARE - 1ST
KU ZI NING, 5 LEADERSHIP - 1ST
ASHLEY THAM YI XUAN, 5 RESPECT - 1ST
DESSERT MASCOT COMPETITIONCHUA RONG EN, ALEENA, 6 CARE - 2ND
CHOO XUE MIN CHARMAYNE, 6 LEADERSHIP - 2ND
DOLL MASCOT COMPETITIONTAN XIANGYI SOPHIA, 4 LEADERSHIP - 3RD
YEOH JANINE, 4 LEADERSHIP - 3RD













SCOUTS

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
 FRANK COOPER SANDS AWARD 2016GOLD AWARD 
 AKELA AWARD 2017
SAMUEL NEO TUAN WEN, 6 CARE
LEE BING CHEN, 6 LEADERSHIP
NYXXETH LIM YU RUI, 6 LEADERSHIP
ONG JUN XIONG, 6 LEADERSHIP
TAN JUN XIAN, 6 INNOVATION
ANSEL CHAN XUN KAI, 6 SERVICE
LIM SHAO XUAN, ZEPHAN, 6 SERVICE
PANG TZENG XUAN HAROLD, 6 SERVICE
ETHAN KOH, 6 RESPECT
GERALD YAP, 6 RESPECT
MARCUS AURELIUS FOO, 6 GENEROSITY
ONG ZHI HAO, 6 GENEROSITY
TAN YAO RUN BENJIL, 6 GENEROSITY

















ART

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
 SYF 2017 ART EXHIBITION 
 ARTIST AND SPACEDALVIN LOKE YAN JUN, 2 LEADERSHIP  
NG SIM HWEE, GWYNETH, 2 INNOVATION  
TAN XUAN NI (CHEN XUANNI), 2 LEADERSHIP
SETH KOH ZHI XUN (XU ZHIXUN), 2 RESPECT AARON TAM, CHI YUEN (TAN ZIYUAN),
2 GENEROSITY                                                      
JOY NGIN LI REN (YIN LIREN), 2 GENEROSITY EDDRIC TAN YEE SIANG (CHEN YIXIANG),
2 INTEGRITY,                                                          
KADEN QUEK JUN HONG, 2 ALERTNESS

CERTIFICATE OF RECOGNITION (SPECIAL MENTION)
 DOWNTOWN LINE 3 POSTCARD 
 DESIGN COMPETITION FOR BEDOK RESERVOIR STATIONALICIA HOR, 5 SERVICE - 2ND
LIM XUAN OLIVIA, 5 GENEROSITY - 1ST




















ROBOTICS

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
WOLRD ROBO TOURNAMENT 2017 
 BEST ROBOT PERFORMANCE FOR ROBOSOCCER CATEGORY (DIVISION 1)2 ND 
TAN HONG KAI DAYLEN, 5 CARE 
SHEE JING KAI , 5 CARE
POH YANG ZHI LEON , 4 RESPECT
BEST ROBOT PERFORMANCE FOR ROBOSOCCER CATEGORY (DIVISION 2)
2 ND 
HAN YINZHI HECTOR , 4 CARE 
KEEGAN YEO , 4 CARE
THADDEUS WONG ZE , 4 CARE  
 BEST MECHANICAL FOR DRAGRACZ CATEGORY3RD
DARYLL TAN  , 5 LEADERSHIP
JAYDEN TAN JUN HENG , 5 SERVICE
CHUNG JING YI ,  5 RESPECT
















CHESS

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
 69TH NATIONAL SCHOOLS CHESS CHAMPIONSHIPS 2017 
INDIVIDUAL CHESS CHAMPIONSHIPSTAN RUI QI, 6 LEADERSHIP - MERIT 






ENGLISH

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
NATIONAL ENGLISH WRITING COMPETITION 
 NEW-CNAOMI TAN MIN (CHEN MIN), 4 SERVICE - 2ND






MATH

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
 SINGAPORE MATHEMATICAL OLYMPIAD FOR PRIMARY SCHOOLS 2017 
 MATHEMATICAL OLYMPIADNG MING YU, 6 CARE - BRONZE 






CHINESE

COMPETITION/ NAME OF EVENTACHIEVEMENTS
 14TH SINGAPORE-MALAYSIA SCHOOLS BILINGUAL OLYMPIAD (SMBO) 
 NATIONALHEOK XU'EN, 6 CARE - NATIONAL TOP 30       
KRYSTAL LEK ZE TING, 6 CARE - NATIONAL TOP 30
2017 NATIONAL ON-THE-SPOT CHINESE STORY WRITING COMPETITION HEOK XU'EN, 6 CARE - MERIT 
 12TH NATIONAL PRIMARY SCHOOL CROSS TALK COMPETITION 2017LENG KAI HAN, CALISTA, 3 CARE
-NEWCOMER AWARD 
23RD NATIONAL PRIMARY SCHOOL CUM 11TH SINGAPORE-MALAYSIA-BRUNEI
ON-THE-SPOT CHINESE ESSAY WRITING COMPETITION 
LEONG YI YIN, 4 SERVICE - MERIT 
 3RD NATIONAL PRIMARY SCHOOL "PICTURE BOOK CREATION" COMPETITION 2017                   
RACHEL LIM YU SIM, 5 SERVICE - MERIT                    
NG KAI NI, 5 SERVICE - MERIT                                    
TAN ZI XUAN JANICE, 5 SERVICE - MERIT        
CLAIRE ONG LINYU, 5 SERVICE - MERIT            
PANG SHI EN JOSEPHINE, 5 SERVICE - MERIT
 INTERNAL SCHOOL CHINESE WRITING COMPETITION 2017 
P4 JODY WONG WEIQI, 4 RESPECT - 1ST
YEO WEI XUAN, 4 LEADERSHIP - 2ND
KAYLEN HOE KOI ANN, 4 CARE - 3RD
 P5 CHINESENG JIE LING, 5 GENEROSITY - 1ST
KIMI LIAN YA WEN, 5 RESPECT - 2ND
ANG ZHAO ZHI, JEROME, 5 GENEROSITY - 3RD
 P5 HIGHER CHINESEGOH RUI YING, 5 CARE - 1ST
JOLENE YAP WEI SHAN, 5 LEADERSHIP - 2ND
HO JUN CHENG, DONALD, 5 INNOVATION - 3RD
 P6 CHINESETAN ZHI HAN, 6 GENEROSITY - 1ST
CHLOE WANG ZHIYU, 6 SERVICE - 2ND
ELISE LOK YAN LING, 6 GENEROSITY - 3RD
P6 HIGHER CHINESE KRYSTAL LEK ZE TING, 6 CARE - 1ST
HEOK XU'EN, 6 CARE - 2ND
CHEN KAIXIN, 6 INNOVATION - 3RD